Medytacja


Wszystko czego potrzebujesz do medytacji już masz -

swój oddech, swoje ciało, emocje, krążące myśli, odczucia płynące ze zmysłów. Nie potrzebujesz specjalnych sprzętów, gadżetów ani wyjątkowej przestrzeni, a jedynie odrobiny motywacji! Tylko ty i aż ty - taki, jaki jesteś w tej chwili.

Obalmy mity!

Przynajmniej niektóre :)

  • medytacja to stan niemyślenia

  • medytując muszę siedzieć długo bez ruchu

  • dzięki medytacji zapomnę o kłopotach

  • nie mam czasu na medytację

  • to nie dla mnie - mam w sobie zbyt dużo myśli/emocji/odczuć/energii

  • dzięki medytacji już zawsze będę spokojny i uśmiechnięty

Czym jest medytacja?

Medytacja pozwala być tu i teraz, dać sobie przyzwolenie na to, aby czuć to, co czuję, myśleć to, co myślę - bez oceniania. Taka nieoceniająca obserwacja pozwala obudzić świadomość dotyczącą ciała, emocji i myśli. To w konsekwencji daje nam umiejętność pytania siebie "Co u mnie słychać?", "Czego teraz potrzebuję?". Medytacja to nie tylko siedzenie przez godzinę w kwiecie lotosu (chociaż, jeśli ktoś potrafi i ma taką potrzebę, to czemu nie). To różne możliwości odbywania praktyki - w leżeniu, siedzeniu, chodząc, z uwagą skierowaną na oddech, odczucia, emocje, myśli, wizualizacje. Medytacja to czasami drobne chwile świadomości tego, co się ze mną dzieje, nawet, jeśli właśnie zmywam naczynia. Coraz więcej można znaleźć badań naukowych potwierdzających pozytywny wpływ medytacji, które dowodzą, że medytacja jest dla każdego, a bogactwo praktyk pozwala znaleźć coś dla siebie.

Witamina M

Medytacja może wiele zmienić w życiu każdego z nas. Nie sprawi jednak, że wszystkie kłopoty nagle magicznie znikną. Może za to pozwolić przyjrzeć im się z pozycji zatrzymania z wspomnianą już nieoceniającą świadomością, a dzięki temu: pomóc lepiej radzić sobie ze stresem, tworzyć empatyczne relacje, nauczyć się stawiać granice, poprawić zdolność koncentracji, ułatwiać podejmowanie decyzji, radzić sobie z konfliktami, natłokiem myśli, a także z sytuacjami, na które nie mamy wpływu. Nie działa jednak jak tabletka na ból głowy - jednorazowa praktyka nie czyni cudów. Medytacja przypomina bardziej witaminy - tylko brane regularnie przyniosą nam korzyści. Zacznij chociaż od 5 minut praktyki codziennie - tylko tyle! Wypróbuj jakie miejsce i pora dnia będą dla ciebie dogodne i zaczynaj! Daj sobie ten czas! Nie wiesz jak zacząć? Napisz do mnie :)

Zapraszam na kursy dla początkujących i spotkania medytacyjne.